SPP 1530: Flowering Time Control - from Natural Variation to Crop Improvement

Program

Monday, March 24, 2014

14.00-14.15

Welcome
(Dorothee Staiger (Host) and Christian Jung (SPP1530 Coordinator)

SESSION 1: Gene expression networks, signaling pathways and epigenetic regulation


Chair: Christian Jung

 

14.15-15.00

 

Keynote lecture

Richard Amasino (University of Wisconsin, Madison, USA): Vernalization systems in Arabidopsis and Brachypodium

15.00-15.20

Seth Davis (University of York): The evening complex of Arabidopsis and barley: circadian control of flowering

15.20-15.40

Maria von Korff (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne): Bulk segregant mapping reveals a novel flowering time regulator in barley

15.40-16.00

Ralf Müller-Xing (Heinrich Heine University, Düsseldorf): Polycomb-group proteins and FLOWERING LOCUS T maintain commitment to flowering in Arabidopsis

16.00-16.40

Coffee break (40 min)

16.40-17.00

Mikael Johansson (Bielefeld University): Involvement of SSR1 in flowering time control

17.00-17.20

Ivo Grosse (Martin Luther University Halle-Wittenberg): tba

17.20-19.20 Poster Session (authors at posters 17.30 – 18.30)

 

Tuesday, March 25, 2014

 

SESSION 2 : Common and distinct evolutionary pathways

Chair: Klaus Pillen

8.30-9.15

Keynote lecture

Ove Nilsson (Umea Plant Science Centre, Umea): Photoperiodic regulation of plant growth and development in Arabidopsis, sugar beet and aspen trees - same problem - different solutions

9.15-9.35

Nadine Dally (Christian Albrechts University of Kiel): Identification of the second bolting locus B2 and its role in flowering time control in beet

9.35-10.20

Keynote lecture

George Coupland (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne): Seasonal flowering in related annual and perennial species

10.20-11.00

Coffee break (40 min)

 

SESSION 3 : Control of Flowering Time regulation in Perennials

Chair: Dorothee Staiger

11.00 -11.20

Iris Fechter (Julius Kühn Instutute, Institute for Grapevine Breeding Geilweilerhof): QTL analysis for flowering time in grapevine shows additive effects

11.20-11.40

Nazgol Emrani (Christian Albrechts University of Kiel): Identification of bolting failure candidate genes in sugar beet (Beta vulgaris) by next generation sequencing

11.40-12.00

Katja Herrmann (IPK Gatersleben): Analysis of flowering time genes in wild Hordeum taxa to infer speciation processes and promote understanding of gene function in barley

12.00-12.45

Keynote lecture

Maria Albani (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne): Flowering and perennialism in Arabis alpina

12.45-13.45 Lunch (1h)

 

SESSION 4: Pleiotropic effects of FTi regulators

Chair: Maria von Korff

13.45-14.30

Keynote lecture

Christian Bachem (Wageningen University and Research Centre, Wageningen): The gene that helped potato travel the world: StCDF1 regulates potato tuberisation and life cycle length

14.30-14.50

Juliette de Meaux (Westfälische Wilhelms University Münster): Flowering time correlates in Arabidopsis thaliana evolution

14.50-15.10

Sarah Schiessl (Justus Liebig University Giessen): Capturing clues to complex trait control -  variation among flowering times in Brassica napus

15.10-15.30

Carlos Molina (Christian Albrechts University of Kiel): Paralog-specific function and gene expression during floral transition in oilseed rape (Brassica napus)

15.30-16.10

Coffee break (40 min)

16.10-16.30

Guillaume Lobet (Université de Liège): Inflorescence architecture in tomato - linking a zigzag model with gene functions

SESSION 5: Integration of endogenous and environmental factors

Chair: Ivo Grosse

16.30-17.15

Keynote lecture

Markus Schmid (Max Planck Institute for Developmental Biology, Tübingen): Integration of flowering time signals in Arabidopsis thaliana

17.15-17.35

Claus Schwechheimer (Wissenschaftszentrum Weihenstephan): APETALA1 interactions with DELLAs control floral development in Arabidopsis thaliana

17.35-18.20

Evening Keynote lecture

Detlef Weigel (Max Planck Institute for Developmental Biology, Tübingen): Epigenetic variation in Arabidopsis and relatives

19.00-22:00

Conference Dinner (Restaurant Westend @ Bielefeld University)

 

Wednesday, March 26, 2014

 

SESSION 6: Control of flowering time in crops

Chair: Markus Schmid

9.00-9.45

Keynote lecture

Joseph Colasanti (University of Guelph, Ontario): Mechanisms of floral induction in crop plants - flowering time and beyond

9.45-10.05

Kiyosumi Hori (National Institute of Agricultural Sciences, Tsukuba): QTLs involved in the natural variation in heading date among Asian rice cultivars

10.05-10.25

Hironori Itoh (National Institute of Agricultural Sciences, Tsukuba): Molecular mechanisms setting critical day length for florigen Hd3a expression in rice

10.25-11.00

Coffee break (35 min)

11.00-11.20

Meluleki Zikhali (John Innes Centre, Norwich): New insights into short day flowering response in bread wheat

11.20-11.40

Benedikt Digel (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne): Whole transcriptome profiling of developing barley shoot apices

11.40-12.00

Andreas Maurer (Martin Luther University Halle-Wittenberg): Allele mining in wild barley - finding new exotic genes which control flowering time in the barley nested association mapping (NAM) population HEB-25

12.00

End of Meeting

12.15-14.00

SPP1530 Internal 3rd Annual Consortium Meeting

 

Program as downloadable PDF file