SPP 1530: Flowering Time Control - from Natural Variation to Crop Improvement

Program

PDF version of program

VENUE: Lecture Hall @ Konrad-Zuse-Institute, Takustraße 7, 14195 Berlin, Deutschland

Wednesday, January 20, 2016

14.00 - 14.15   Welcome by Thomas Schmülling (Host, Freie Universität Berlin) and Christian Jung (Coordinator PP1530, Kiel University)

SESSION 1: Circadian rhythms in biological systems

14.15-15.00 Opening lecture: C. Robertson McClung (Dartmouth College, Hanover, USA): circadian transcriptional feedback loops

15.00-15.25 Amaury de Montaigu (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne, DE): Rhythms of gene expression during day/night cycles: natural variation and phenotypic impact

15.25-16.10 Coffee break (45 min)

16.10-16.35 Mikael Johansson (Chair for Molecular Cell Physiology, Bielefeld University, DE): Dissecting circadian and photoperiod-independent flowering time control via SRR1

16.35-17.00 Christoph Schmal (Institute for Theoretical Biology, Charité Berlin, DE): Photoperiodic entrainment from a theoretical perspective

17.00-17.25 Thomas Regnault (Wissenschaftszentrum Weihenstephan der Technischen Universität München, Weihenstephan, DE): Temperature-dependent control of flowering by the gibberellin pathway and interactions between DELLA proteins and APETALA1/VRN1 MADS-box genes

17.25-19.00 Poster session

 

Thursday, January 21, 2016

SESSION 1: Circadian rhythms in biological systems, continued

9.00-9.45 Keynote lecture: Dorothee Staiger (Bielefeld University): Multitasking of clock-controlled RNA-binding proteins

9.45-10.10 Thomas Schmülling (Institute of Biology, Dep. Applied Genetics, Freie Universität Berlin, DE): Circadian stress in cytokinin-deficient plants: changing the light-dark regime afffects the circadian clock and causes cell death depending on jasmonic acid synthesis

10.10-10.35 Marcel Quint (Dep. Crop Physiology, Martin-Luther University Halle-Wittenberg, DE): Post-embryonic hourglass patterns mark ontogenetic transitions in plant development

10.35-11.10 Coffee break (45 min)

11.10-11.35 Lukas Müller (Institute for Plant Genetics, Heinrich-Heine University Düsseldorf//Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne, DE): Dispensability of the circadian clock for carbohydrate metabolism and growth in barley

11.35-12.20 Keynote lecture: Takeshi Izawa (NIAS, Tsukuba, Japan): Rice adaptation and circadian clock genes

12.20-13.50 Lunch (1h 30 min)

SESSION 2: Flowering time regulation and crop plant adaptation

13.50-14.35: Keynote lecture: Salome Prat (CNB, Madrid, Spain): Photoperiodic and temperature control of tuber formation in potato

14.35-15.00 Klaus Pillen (Chair of Plant Breeding, Martin-Luther University Halle-Wittenberg, DE): Modelling the genetic architecture of flowering time control in barley through nested association mapping

15.00-15.25 Mohammad Aman Mulki (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne, DE): Barley FLOWERING LOCUS T3 (HvFT3) promotes floral transition under long and short photoperiods

15.25-15.50 Sarah Schiessl (Dep. PLant Breeding, Justus Liebig University Giessen, DE): Copy-number variation in Bna.CO and Bna.SPL3 influences flowering time in Brassica napus

15.50-16.15 Friedrich Kragler (Max Planck Institute for Molecular Plant Physiology, Potsdam-Golm, DE): RNA transport into flowers

16.15-17.00 Coffee break (45 min)

17.00-17.25 Korbinian Schneeberger (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne, DE): Phylogenetic shadowing of two distantly related Brassicaceae species reveals an atlas of cis-regulatory elements of daytime-specific expression

17.25-17.50 Smit Shah (Plant Breeding Institute, Christian Albrechts University of Kiel, DE): Identification and characterization of flowering time genes in oilseed rape through TILLING and transcriptome analysis

17.50-18.15 Maria von Korff (Institute for Plant Genetics, Heinrich-Heine University Düsseldorf//Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne, DE): Global transcriptome profiling of developing leaf and shoot apices reveals distinct genetic and environmental control of floral transition and inflorescence development in barley

19.30 - open end: joint dinner in Restaurant Luise, Address: Königin-Luise Strasse 40-42, 14195 Berlin.

PLEASE BE PREPARED TO PAY FOR FOOD AND DRINKS YOURSELF.

Friday, January 22, 2016

SESSION 2: Flowering time regulation and crop plant adaptation, continued

9.00-45 Keynote lecture: Christian Jung (Plant Breeding Institutem Christian Albrechts University of Kiel, DE): Life cycle adaptation in sugar beet

9.45-10.10 Nadine Höft (Plant Breeding Institute, Christian Albrechts University of Kiel, DE): Sequence variations in flowering time genes from species of the genus Beta with different geographical origin

10.10 -10.50 Coffee break (40 min)

10.50-11.15 Conny Tränkner (Plant Breeding Institute, Christian Albrechts University of Kiel, DE): Detection of two major QTL for seasonal bolting time in Beta vulgaris L.

11.15-11.40 Artem Pankin (Institute for Plant Genetics, Heinrich-Heine University Düsseldorf//Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Cologne, DE): Genome-wide diversity sheds light on the history of barley domestication

11.35-12.20 Closing lecture: Yuval Eshed (The Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel): Crop improvement, adaptation of the florigen pathway in tomato

12.20-12.25 Closing remarks

12.30 End of workshop

Upcoming Events