SPP 1530: Flowering Time Control - from Natural Variation to Crop Improvement

Program

 

 

Wednesday, June 20

 
14.00-14.05 Welcome Host: Ivo Grosse
 
14.05-14.10 Welcome Dean of Faculty of Natural
Sciences III of Martin Luther University:
Peter Wycisk
 
 14.10-14.15 Welcome Coordinator DFG
Priority Program 1530:
Christian Jung
 
 14.15-15.15 Keynote Lecture: Peter Stadler,
Leipzig University, Germany
Hidden Treasures in RNA-Seq
Data Sets

15.15-15.45
Coffee break
 
15.45-16.45
Session 1:
 
  Jörg Hackermüller
Transcriptomics using Tiling
arrays and RNA-Seq
  Arunkumar Srinivasan
A Pipeline to detect alternative
splicing (AS) in tomato using
RNA-Seq data
  José M. Jimenez-Gomez
SNP calling pipeline for
RNA-Seq datasets
16.45-17.15 Coffee break
 
 17.15-18.15
Tutorial: Steve Hoffman,
Leipzig University, Germany
SEGEMEHL - the art of mapping
 19.30

*************
Welcome Reception in Rockery,
Von-Seckendorff-Platz 1, 06120 Halle
***********************************************


****************************************
 

Thursday, June 21

 
9.00-10.00 Keynote lecture: Gunnar Rätsch,
The Sloan Kettering Memorial
Cancer Center
Computational Methods for accurate
Transcriptome Reconstruction
10.00-10.30 Coffee break
 
 10.30-11.30 Session 2:
 
  Christina Ander
MeTrans - Software Platform for the Analysis
of metatranscriptomes
  Rolf Hilker
VAMP: Visualization and Analysis of Mapped
Sequences
  Andreas Teufel
RNA-Seq Atlas - A reference database
for geneexpression profiling in normal
tissue by next generation sequencing
11.30-12.00
Coffee break
 
12.00-13.00 Tutorial: Sebastian Schultheiss,
Computomics, Tuebingen, Germany
& Geraldine Jean, University
Nantes, Nantes, France

Oqtans: Quantitative
transcriptome analysis
in the cloud I

13.00-14.00 Lunch in Heidemensa
 
14.15-15.15
Demo Session

15.15-17.15
Poster Session and Coffee
 
 17.15-18.15 Tutorial: David Langenberger,
Leipzig University, Germany

DARIO - analysis of small RNAs
sequencing data

 
19.30

****************
Conference Dinner in Restaurant
PalaisS, Ankerstr. 3c,
06108 Halle/Saale
******************************************
 


*******************************************
 

 Friday, June 22

 
 9.00 - 10.00
Keynote lecture: Gane Ka-Shu Wong
Alberta/Canada/Shenzen, China

An International Consortium
Sequencing the Transcriptomes
of 1000 phylogenetically diverse
plant species from angiosperms
to algae

 10.00-10.30 Coffee break
 
 10.30-11.30
Session 3:
 

Francois Buscot
TrophinOak: a controlled system
with oak microcuttings to study
gene expression by RNA-Seq and resource
allocation in multitrophic interactions

Artem Kasianov
De novo sequencing, assembly
and characterization of transcriptome in
the tetraploid plant
Capsella bursa-pastoris


Ivan Paponov
Auxin transcriptional signature
of Arabidopsis
11.30-12-00
Coffee break

12.00-13.00
Tutorial: Sebastian Schultheiss,
Computomics, Tuebingen, Germany
& Geraldine Jean, University
Nantes, Nantes, France
Oqtans: Quantitative
transcriptome analysis
in the cloud II
13.00-13.15
Ivo Grosse
Closing Remarks
13.15-14.15
***************
Lunch (Sandwiches)
**************************
End of Meeting

***********************

Meeting Program in PDF version

Upcoming Events


  •